Новини

Про стенд для перевірки газополуменевого обладнання СГІ 984ДМ

СТЕНД ДЛЯ ВИПРОБОВУВАНЬ ГАЗОПОЛУМЕНЕВОГО ОБЛАДНАННЯ СГІ 984ДМ – НЕОБХІДНА УМОВА БЕЗПЕКИ

Автори: інж.Гуменшаймер І.І., інж. Красненко А.Л., завод автогенного обладнання «Донмет»

Згідно з переліком Держнаглядохоронпраці об’єктів підвищеної небезпеки газополуменеве обладнання відноситься до обладнання підвищеної небезпеки і підлягає обов’язковій періодичній перевірці. Відповідно до вимог ДСТУ 2448-94 «Киснева різка. Вимоги безпеки »і ДНАОП 1.1.10-1.04-01« Правила безпечної роботи з інструментом і пристосуваннями» всі газові різаки і пальники необхідно не рідше одного разу на місяць (газові редуктори – раз на три місяці) і в усіх випадках підозри на несправність перевіряти на газонепроникність, щільність (герметичність), міцність, самоплив (у редукторів) і горіння (інжекція і стійкість до виникнення зворотних ударів).

Перевірка газополуменевого обладнання, як періодична, так і поточна, частіше за все є для підприємства, яке експлуатує це обладнання, серйозною проблемою. Підприємства знаходять вихід з положення тим, що укладають договори на проведення регулярних перевірок з підприємством-виробником такого обладнання або з іншим підприємством, яке має обладнання для таких перевірок та фахівців відповідної кваліфікації.

Однак, регулярна перевірка обладнання «на стороні» вимагає і відповідних регулярних фінансових витрат. Для малих підприємств з невеликою кількістю газополуменевого обладнання такий підхід цілком виправданий. У підприємств, де в технологічному процесі використовується досить велика кількість газополуменевого обладнання, організація перевірок на стороні часто вимагає фінансових витрат, порівнянних з вартістю самого обладнання. Крім того, підприємств, що надають в Україні послуги з перевірки газополуменевого обладнання стороннім організаціям, нараховуються буквально одиниці: далеко не кожному під силу подолати перешкоди, поставлені на цьому шляху Українським конструкторсько-технологічним інститутом зварювального виробництва (автором ДСТУ 2448-94), який зараз вже не існує .

Організація перевірки газополуменевого обладнання власними силами в основному впирається у відсутність спеціального обладнання з доданою до нього чітко викладеною методикою проведення перевірок, тобто докладної інструкції. Обов’язковою вимогою, що висовується до комплекту обладнання, є наявність сертифікатів відповідності на вимірювальні і регулювальні прилади, що входять до складу устаткування. Цю прогалину заповнюють тим, що ряд підприємств, що спеціалізуються на виробництві газополуменевого обладнання, випускають, крім того, спеціальне обладнання для його перевірки. До складу цього обладнання зазвичай входить комплект оснащення і пристосувань, вимірювальної і регулювальної апаратури, газорозбірний пост з підведенням основних видів горючих газів, що використовуються під час газополуменевої обробки, і кисню, а також окремий компресор високого тиску (до 25 МПа), який монтується в окремому приміщенні і обслуговується спеціально навченим персоналом.

Одним з підприємств, що випускають таке обладнання, є завод автогенного обладнання «ДОНМЕТ» (м. Краматорськ, Донецької області). Виготовлений заводом комплекс – стенд для перевірки газополуменевого обладнання, відрізняється тим, що до його складу входить спеціальний гвинтовий насос для стискування повітря або азоту, що відбирається з балона.Таким чином забезпечується тиск, необхідний для перевірки герметичності редукторів, аж до 40 МПа. Наявність насоса виключає необхідність в компресорі високого тиску і, як наслідок, робить стенд значно дешевшим і простим в експлуатації.

Призначення стенду

Стенд газовий випробувальний СГІ призначений для перевірки газополуменевого обладнання марки «ДОНМЕТ» з метою встановлення його придатності до експлуатації за показниками безпеки відповідно до вимог ДСТУ 2448-94, ГОСТ 12.2.008-75, ГОСТ 1077-79, ГОСТ 5191 – 79, ГОСТ 9356-75, ГОСТ 13861-89, ГОСТ 29091-91, а також ТУ, розроблених на підставі зазначених стандартів. Крім того, на стенді проводиться перевірка газоподвідних гумовотканинних рукавів на герметичність і міцність.

Стенд може бути використаний для перевірок апаратури і устаткування інших фірм за умови тих самих приєднувальних розмірів або за наявності перехідників для них. Крім того, стенд може бути використаний у випадках, якщо виникає необхідність перевірки обладнання за іншими стандартами, повністю або частково включають перелічені нижче перевірки й вимоги до цих перевірок. Зокрема, стенд використовується для щорічного калібрування манометрів, що використовуються на газових редукторах, які потім клеймуються заводським клеймом. Таке тавро є дійсним для органів Держнаглядохоронпраці, проте, воно не може бути використано з метою клеймування манометра бачка для рідкого пального, оскільки ці манометри підлягають щорічній перевірці службами Держнаглядохоронпраці. П. 3.5 ДСТУ 3968-2000 говорить: «Калібрувальні лабораторії, які проводять калібрування для власних потреб підприємств і організацій, самостійно розробляють і виготовляють калібрувальні клейма». Якщо не проводиться калібрування для сторонніх організацій, то ці клейма в органах Держнаглядохоронпраці не реєструються.

Таким чином, наявність стенду дозволяє проводити необхідні перевірки власними силами, гарантуючи безпеку роботи без залучення сторонніх організацій та дотримуючись вимог державних наглядових органів .

Перелік перевірок, що проводяться на стенді:

  1. Різаки газові інжекторні і з внутрішньосопловим змішуванням для ручного кисневого різання

Перевірки що проводяться – герметичність (газонепроникність, щільність), інжекція (розрядження в каналах), горіння, стійкість до зворотного удару полум’я (внутрішньому горінню).

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ГОСТ5191-79, ТУ У 29.4-30482268.004-2002, ТУ У 29.4-30482268.008-2004

2. Різаки для машинного кисневого різання

Перевірки що проводяться – герметичність, інжекція, горіння, протистояння зворотному удару полум’я.

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ТУ У 29.4-30482268.003-2002

3. Пальники однополуменеві універсальні для ацетилено-кисневого зварювання, паяння та підігрівання

Перевірки що проводяться – герметичність, інжекція, горіння, протистояння зворотному удару полум’я

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ГОСТ 1077-79, ТУ У 13488523.002-95

4. Різаки ручні рідкопаливні

Перевірки що проводяться – герметичність, інжекція, горіння, протистояння зворотному удару полум’я

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ТУ У 13488523.003-95, ТУ У 29.4-30482268.007-2004

5. Редуктори газові балонні для газополуменевої обробки

Перевірки що проводяться – герметичність, самоплив, спрацьовування запобіжного клапана, підвищення робочого тиску при припиненні відбору, пропускна спроможність

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ГОСТ 13861-89, ТУ У 30482268.004-99

6. Пальники газові однополуменеві та багатополуменеві універсальні для газополуменевого зварювання, паяння та підігрівання (ГЗУ)

Перевірки що проводяться – герметичність, інжекція, горіння, протистояння зворотному удару полум’я

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ГОСТ 29091-91, ТУ У 30482268.005-2000, ТУ У 29.4-30482268.005-2002

07. Генератори ацетиленові АСП-10 і АСП-14

Перевірки що проводяться – герметичність (щільність), міцність

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ТУ 3645-012-53149699-2000

08. Рукави гумовотканинні

Перевірки що проводяться – герметичність –  стиснутим повітрям або азотом тиском 1 МПа, міцність-  гідравлічним тиском 3 МПа

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ГОСТ 9356-75

09. Бачки для рідкого пального

Перевірки що проводяться – міцність –  гідравлічним тиском 1 МПа, герметичність –  тиском 0,5 МПа

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – ТУ У 29.4-30482268.001-2001

10. Обладнання, виконане за іншими стандартами, зокрема, манометри

Перевірки що проводяться – перевірка і калібрування технічних манометрів

НД, згідно з яким виготовляється обладнання – відповідає технічним характеристикам за вищевказаним НД і допускає приєднання

Короткий опис стенду 

Стенд виконаний у вигляді комплексу обладнання, до складу якого входить стіл перевірочний, пост газорозбірний, комплект змінних частин і комплект експлуатаційної документації. Крім того, стенд слід укомплектувати ванною для води об’ємом 0,3 … 0,5 м3 (можна використовувати побутову ванну).

Обладнання функціонально між собою не пов’язане і може розташовується в різних приміщеннях. Стіл перевірочний і ванна розташовуються поруч, в одному приміщенні, проте конструктивної залежності між ними немає. Газорозбірний пост, з метою безпеки проведення робіт, бажано розташовувати на спеціалізованому робочому місці.

Кожна перевірка проводиться після складання відповідної схеми згідно з інструкцією з експлуатації (КЕ) випробувального стенду. Для перевірок, не пов’язаних з вогневими роботами, використовується стіл перевірочний і ванна. Основні вузли, необхідні для складання перевірочної схеми, змонтовані на перевірочному столі. Перевірки проводяться стиснутим повітрям або азотом з балона, який встановлений в спеціальному захопленні столу. Тиск стиснутого повітря або азоту регулюється редуктором і контролюється манометром цього редуктора.

Високий тиск повітря або азоту для перевірки герметичності редукторів утворюється за допомогою спеціального гвинтового насоса, який змонтовано на перевірочному столі. Під час перевірок на герметичність вироби, які перевіряються, занурюють у ванну з водою, що обумовлює необхідність її розташування в безпосередній близькості від перевірочного столу.

Перевірка рукавів, бачків і ацетиленових генераторів проводиться після складання відповідної схеми згідно з РЕ, що дозволяє тиском повітря створити в спеціальному бачку гідростатичний тиск (в якості робочої рідини служить вода). Робоча рідина під заданим тиском закачується з бачка у виріб, що перевіряється, а контроль тиску ведеться за допомогою спеціального манометра, що монтується на перевірочному столі.

Випробування на горіння і протистояння зворотному удару полум’я виробляються на робочому місці, обладнаному підключеним до енергоносіям газорозбірним постом. Газорозбірний пост повинен бути встановлений на робочому місці, обладнаному для проведення вогневих робіт. Підключення газорозбірного поста до джерел енергоносіїв (газової магістралі, балонів тощо) здійснюється згідно з ДНАОП 0.00 – 1.20 – 98 «Правила безпеки систем газопостачання УКРАЇНА». Комплект змінних частин при транспортуванні розміщується в ящиках столу. Вказівки про використання приладдя, що входять в комплект змінних частин, наведені в інструкціях з перевірок, які додаються до інструкції з експлуатації.

СТІЛ Перевірочний 

ПОСТ Газорозбірний 

Комплект змінних ЧАСТИН 

З повагою 

Володимир Сергієнко 

директор заводу 
(06264) 5-45-63