Запитання

Клапани зворотні та вогнеперешкодні

Що таке зворотний клапан?

Зворотний  клапан – запобіжний пристрій, який запобігає зворотному струму.

Запобіжний пристрій  – пристрій, який  запобігає небезпечному експлуатаційному стану чи руйнуванню обладнання (апаратури) у разі їх неправильного використання або аварії

Що таке вогнеперешкодний клапан?

Вогнеперешкодний  клапан – запобіжний пристрій, що перешкоджає проходженню полум’я, що виникає при зворотному ударі чи розкладанніі горючого газу, а також його суміші з киснем та повітрям у захищене обладнання, апаратуру чи комунікації.

Чим відрізняється клапан зворотний від вогнеперешкодного?

У клапані зворотному встановлений лише зворотний клапан, який захищає апаратуру тільки від перетікання газів. А в клапані вогнеперешкодному окрім зворотного клапана  вбудований полум’ягасний елемент, який запобігає проскакуванню  полум’я завдяки припиненню процесу горіння в його мікропорах (40 мкм)

Я встановив клапани вогнепершкодні на різак кисневий та газовий. Через зворотний удар у мене згоріла трубка суміші. Чому вогнеперешкоджувачі не захистили різак?

Клапани вогнеперешкодні ставляться на вхідні штуцери різака та пальника і мають можливість захищати обладнання, що стоїть за ними, тобто в цьому випадку це рукав, редуктори та балон. Відповідно, вогнеперешкоджувачі не змогли захистити трубку суміші від перегорання.

Чи можлива робота клапана вогнеперешкодного на тиску білше ніж 25 кгс/см2

Згідно з вимогами ГОСТу 12.2.052-81 «Обладнання, яке працює з газоподібним киснем» при типі контакту М1 забороняється використання нержавких сталей при тиску кисню понад 25 кгс/см2 і швидкості руху потоку 25 – 80 м/с, оскільки це може призвести до займання вогнегасного елемента.

У конструкції клапана вогнеперешкодного використовується вогнегасний елемент, виконаний з порошку нержавкого марки 12Х18Н10Т, отже, експлуатація клапана вогнеперешкодного при тиску понад 25 кгс/см2 заборонена, тому що можливе займання вогнегасного елементу

Який строк служби вогнеперешкодних клапанів, чи можна їх ремонтувати?

У лабораторії заводу “ДОНМЕТ” дослідним шляхом встановлено, що вогнеперешкодний клапан може витримати до 50 зворотних ударів полум’я поспіль, чи 3000 зворотних ударів за умови повного охолодження клапана після кожного цикла спрацьовування. Після цього вогнеперешкодний клапан вважається непридатним для експлуатації через зниження його пропускної спроможності білше ніж на 30%. Зниження пропускної спроможності пов’язано із забрудненням пор полум’ягасного елемента сажею.

Відремонтувати клапан можна тільки в умовах підприємства-виробника, але дешевше купити новий.